اعطای جایزه کامستک به دکتر سعید اکبری

طبق اعلام کمیته داوری همکاری‌های علمی و فناوری سازمان کنفرانس اسلامی جایزه COMSTECH امسال برای «دستاورد تمام عمر در ریاضیات» به آقای دکتر سعید اکبری استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف تعلق گرفت.

http://math.sharif.ir/faculties/s_akbari

موسسه COMSTECH جایزه‌ای را به‌عنوان دستاورد تمام عمر در علوم پایه (ریاضیات، فیزیک، شیمی و زیست شناسی) برای پژوهشگران برجسته کشورهای اسلامی که دارای مقالات فاخر تاثیرگذار می‌باشند در نظر گرفته است. این جایزه دو سالانه است؛ یک دوره به رشته‌های(ریاضیات و فیزیک) و یک دوره به رشته‌های (شیمی و زیست شناسی) اهدامی‌شود، یعنی هر ۴ سال یک‌بار به ریاضی‌دانان برجسته و تراز اول کشورهای اسلامی اعطا می‌شود، که امسال این جایزه در رشته ریاضیات به دکتر سعید اکبری، اختصاص یافت. کمیته داوری این جایزه متشکل از برجسته‌ترین دانشمندان بین‌المللی مربوط به آن شاخه می‌باشد. مبلغ این جایزه 8000 دلار است که در کنار لوح تقدیر که به امضای رئیس جمهور پاکستان (ریاست COMSTECH) رسیده است، اهدا می‌شود.

گفتنی است این جایزه از طریق بنیاد جایزه مصطفی(ص) در اختیار این دانشمند برجسته ایرانی قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است آقای دکتر اکبری هر سه مقطع تحصیلی خود را در دانشگاه صنعتی شریف گذرانده اند و نام ایشان بر اساس پایگاه داده https://mathcitations.github.io/ در میان پراستنادترین 25 ریاضی دان برتر دنیا است که در سال 1995 دکتری خود را اخذ نموده اند. ایشان یکی از متخصصین مطرح در شاخه جبر و نظریه گراف و نظریه جبری گراف بوده و تا کنون بیش از 220 مقاله را در نشریات برجسته به چاپ رسانده است که حدود 180 مقاله در زمینه گراف و نظریه جبری گراف و حدود 40 مقاله در جبرجابجایی، نظریه گروهها و جبرخطی دارند:

https://zbmath.org/authors/akbari.saieed

برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

https://comstech.org/comstech-awards-2023-2/

از طرف انجمن ریاضی ایران، این موفقیت را به آقای دکتر سعید اکبری تبریک عرض می نمایم.

سعید علیخانی
دانشگاه یزد