معرفی اولین برنده جایزه انجمن ریاضی ایران در ایسنا

معرفی برنده امسال جایزه انجمن ریاضی ایران

دکتر سیاوش شهشهانی، استاد پیشکسوت دانشگاه شریف و از شخصیت‌های مؤثر در ارتقای دانش ریاضی در کشور بعنوان برنده «جایزه انجمن ریاضی ایران برای خدمات برجسته» معرفی شد.

به گزارش ایسنا، انجمن ریاضی ایران با بیش از ۵۰ سال سابقه یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین نهادهای علمی و متولی اصلی ریاضیات کشور است. این انجمن به منظور تقدیر از فرهیختگانی که در طول زندگی توانمندی خود را در ساماندهی و راهبری خلاق در پهنه گسترده ریاضیات نشان داده و تأثیرات عمیق و ماندگاری در اعتلای ریاضیات کشور داشته‌اند، جایزه‌ای با عنوان «جایزه انجمن ریاضی ایران برای خدمات برجسته – بنیانگذار: دکتر مهدی بهزاد» مشتمل بر لوح تقدیر، تندیس و هدیه نقدی هر سه سال یکبار اعطا می‌کند.

حامی مالی این جایزه که معتبرترین جایزه در میان ۱۰ جایزه انجمن ریاضی ایران است، دکتر مهدی بهزاد، اولین رئیس انجمن ریاضی ایران است. بر اساس آیین‌نامه مدون این جایزه، معیارهای انتخاب برنده عبارتند از:
* بنیانگذاری یا هدایت تشکل‌های تاثیرگذار در گسترش و ترویج ریاضیات کشور.
* نقش تاثیرگذار در پیشبرد اهداف انجمن ریاضی ایران.
* راه‌اندازی و مدیریت نشریه‌های ادواری یا غیرادواری معتبر در ارتباط با گسترش یا عمومی کردن ریاضیات.
* نهادینه‌سازی فرهنگ تالیف، ترجمه، واژه‌گزینی و نشر آثار ماندگار.
* راه‌اندازی یا هدایت مسابقات ریاضی در سطح ملی یا بین‌المللی.
* فعالیت پژوهشی شاخص منجر به نظریه‌پردازی در سطح بین‌المللی.
* هرگونه اقدام شایسته دیگری که دانش ریاضیات را در کلیه سطوح از مدرسه تا دانشگاه گسترش دهد یا سطح آن را ارتقاء بخشد.

بر اساس اعلام انجمن ریاضی ایران، هیات امنای جایزه متشکل از دکتر سعید اعظم، دکتر شیرین حجازیان، دکتر  محمدعلی دهقان، دکتر رحیم زارع نهندی و دکتر رشید زارع نهندی، امسال دکتر سیاوش شهشهانی، استاد پیشکسوت دانشگاه شریف را که از شخصیت‌های مؤثر در ارتقای دانش ریاضی در کشور بوده است، به عنوان برنده این جایزه از بین پنج نامزد معرفی کرد.

دکتر شهشهانی که دکترای خود را تحت راهنمایی پروفسور استیو اسمیل، دارنده جایزه فیلدز از دانشگاه برکلی آمریکا دریافت کرده، از اعتبار و مقبولیت عمومی در سطح ملی و بین‌المللی برخوردار است. دکتر شهشهانی ریاضی‌دان و معلمی توانمند، اثرگذار و کمال‌گرا با مطالعاتی گسترده در چندین شاخه از ریاضیات با انتشار مقالات و کتاب‌های متعدد است و در سال ١٣٨٢ نیز به‌ عنوان چهره ماندگار ریاضیات کشور برگزیده شد.

دکتر شهشهانی از بنیان‌گذاران مرکز فیزیک نظری و ریاضیات بوده است و از بدو تاسیس آن در سال ١٣٦٨ تا سال ١٣٧٣ قائم‌مقام مرکز و مدتی نیز رئیس‌ بخش ریاضی آن بوده است. وی نقشی فعال در برقراری اولین اتصال اینترنت در ایران و مسئولیت ثبت دامنه ir را از همان آغاز یعنی سال ١٣٦٨ داشته است. وی از شروع فعالیت کمیته برنامه‌ریزی ریاضی مسؤول این کمیته بوده است.

با وجود اینکه شخصا با برنامه‌ریزی متمرکز موافق نبوده، با هدایت وی یکی از پر محتواترین و اثرگذارترین برنامه‌های دوره کارشناسی ریاضی کشور تهیه شد که شاخص‌ترین دانشجویان ریاضی به‌ویژه از دانشگاه شریف و دانشگاه تهران مانند شادروان پروفسور مریم میرزاخانی و پروفسور کوچر بیرکار، برندگان جایزه فیلدز، محصول آن برنامه درسی بوده‌اند.

در افتتاحیه پنجاه و چهارمین کنفرانس سالانه ریاضی کشور که در شهریور ۱۴۰۲ در دانشگاه زنجان برگزار شد، پس از شرح خدمات دکتر شهشهانی توسط دکتر محمدعلی دهقان، رئیس هیات امنای این جایزه، لوح تقدیر، تندیس و هدیه نقدی ۳۰ میلیون تومانی توسط دکتر محمد صال مصلحیان، رئیس انجمن ریاضی ایران به وی اهدا شد.

بازنشر از ایسنا:
https://www.isna.ir/news/1402062918230/معرفی-برنده-امسال-جایزه-انجمن-ریاضی-ایران