نظر اعضای شاخه‌­های ریاضی و فیزیک فرهنگستان علوم در مورد مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی

شاخه‌های ریاضی و فیزیک فرهنگستان علوم متشکل از 30 نفر از استادان با مرتبه استاد تمامی و پیشکسوت و پرسابقه دانشگاه‎های کشور است که هریک مسئولیت­‌های مهم در آموزش و پژوهش کشور از مدیریت­‌های گوناگون تا ریاست دانشگاه‎ها را برعهده داشته‌­اند. این افراد، در طول خدمات دانشگاهی مسئولیت‌­های اجرائی در آزمون نهایی ورودی و طرح سؤالات آزمون را در مقاطع مختلف برعهده داشته­اند.

مطابق بند 2 اساسنامه فرهنگستان علوم، مسئولیت بررسی وضع آموزش و پژوهش کشور و ارائه پیشنهاد‎های لازم برای بهبود و ارتقاء آن به مراجع ذیربط، به عهدۀ فرهنگستان علوم است و در سال‎های اخیر موارد زیادی از مشکلات موجود در آزمون‎های ورودی دانشگاه‎ها را بررسی و به استحضار مقامات ذیربط رسانده­اند که برخی از آنها را در زیر متذکر می‌شویم:

 1. در مدت حدود سه ساعت نمی­توان اطلاعات علمی حاصل در سال‌های دبیرستانی را فقط با طرح سئوال‌های تستی سنجید.

 2. فشار روانی بسیار زیادی به دانش‌­آموزان و خانواده­‌ها قبل از آزمون وارد می‌شود.

 3. با کمترین ناراحتی در جریان آزمون، آینده دانش‌­آموز تباه می­شود.

 4. دانش­‌آموزان شهرستان‌های دور دست، که دسترسی به کلاس‌های کنکور آنچنانی نداشته و قادر به تهیه کتاب‎هائی با عناوین گوناگون تبلیغاتی، نیستند، در نگرانی و فشار روانی زیادی هستند و لذا تمرکز لازم را در مطالعه کتاب‌های درسی و سایر منابع قابل دسترس را نیز از دست می‌­دهند.

 5. دانش­آموزانی که می­توانند هزینه­های سنگین کلاس‌های کنکور و منابع تستی آنها را پرداخت نمایند تحت تأثیر روش‌های به اصطلاح تستی بی­پایه و اساس و معما گونه، تمرکز در یافتن استدلال و درک و فهم مفاهیم درسی را از دست می­دهند و تنها به حفظ مفاهیم غیرمنطقی می­پردازند.

 6. دانش­‌آموزان با هر نوع دیپلمی می­‌توانند داوطلب هر رشته دانشگاهی شوند و صرفاً با نمرات حاصل از دروس نامربوط و حتی با نمره صفر یا منفی در دروس تخصصی، وارد آن رشته شوند و در نهایت آموزش دانشگاهی ضعیف و ضعیف­‌تر شده و تدریس در کلاس‎های چنین دانشجویانی با سطح علمی ناهماهنگ، مشکلات فراوانی را برای استادان به‎وجود آورده و به کیفیت آموزش در دانشگاه­‌ها لطمه می­‌زنند.

 7. درخواست و فشار دانش‌آموزان و خانواده‌­ها و حتی مدیران مدارس به معلمان، برای آن‌که صرفاً روش تدریس کاذب تستی را دنبال کنند و از روش‎های مفهومی، استدلالی و منطقی در تدریس (مخصوصاً در دروس ریاضی) خودداری کنند.

خوشبختانه در مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی، بسیاری از اشکالات قبلی از بین رفته و اگر طرح جدید درست اجرا شود، دارای مزایای زیر خواهد بود.

 1. در آزمون سراسری سازمان سنجش آموزش کشور چون فقط از دروس تخصصی آزمون به عمل می‌­آید، در طرح سؤال می­‌توان وقت بیشتری را برای هر موضوع در نظر گرفت و به‌جای تست­‌های حداکثر سه دقیقه­‌ای، مثلاً تست‎های 5 دقیقه­‌ای یا بیشتر طراحی کرد تا داوطلب بتواند با تفکر بیشتر و منطقی‌تر و در صورت لزوم با انجام محاسبات، به سؤالات پاسخ دهد، نه صرفاً با مراجعه به حفظیات خود به سؤالات جواب دهد.

این نوع آزمون باعث تقویت تفکر علمی در یادگیری دروس دبیرستانی و حتی دبستانی و توجه به مفاهیم و استدلال‌های لازم و مطالعه دقیق کتاب‎های درسی می‌شود، (که قرار است بازنگری شوند).

 1. در این طرح دانش‌­آموزان برای کسب 40 تا 60 درصد نمره آزمون ورودی، که به معدل امتحانات نهایی سراسری آنها در پایه‌های 10 تا 12 مربوط می‌شود، با فراغت خاطر بیشتری کتاب‌های درسی خود را دقیق و با درک و فهم مطالب مطالعه می‎کنند و در امتحانات نهایی سراسری بدون پرداخت هیچگونه هزینه اضافی و بدون فشار روانی شرکت می‌نمایند و عدالت آموزشی برقرار می­شود.

 2. از آنجا که در طرح جدید‌، آزمون سازمان سنجش سالی دو بار برگزار می­شود، (آزمون دی­ماه باید صرفاً به افراد دارای دیپلم اختصاص یابد تا از آسیب به آموزش سال ششم دبیرستانها کاسته شود) لذا هر دانش‌­آموز می­‌تواند در هر دو آزمون شرکت کند و از بالاترین امتیاز اخذ شده جهت پذیرش در دانشگاه‎ها، استفاده نماید.

 3. در این روش ملاک پذیرش دانشجو در دانشگاه، نمرات اخذ شده در امتحانات نهایی سراسری سه سال آخر دبیرستان (حدود 30 جلسه امتحان) و یک آزمون ورودی از دروس تخصصی خواهد بود. مسلماً این نوع ارزیابی با روش فعلی که یک آزمون سه ساعته تستی است، تفاوت بسیاری خواهد داشت و همچون گذشته وضعیت زندگی و آینده دانش­‌آموز، صرفا در طی سه ساعت تعیین نمی‌شود.

 4. کسانی که بدون مطالعه دقیق طرح جدید کنکور و بدون در نظر گرفتن مزایای این طرح نسبت به روش آزمون‎های قبلی، با این مصوبه مخالفت می­‌کنند، به نکات قوت طرح جدید توجه ندارند. مثلاً تصور می‌کنند که برگزاری امتحانات دبیرستانی همچون گذشته خواهد بود و اعمال نظر معلمین هر مدرسه در نمره دادن دخیل خواهد بود، در حالی که در طرح جدید نمرات دروس امتحانات نهایی در اختیار معلمین هر مدرسه نخواهد بود که بتوانند در نمرات دانش‌آموزان خود دخالتی داشته باشند.

 5. آزمون نهایی مدارس برای کلاسهای ششم دبیرستان‌ها سراسری است و در رفع چالش تصحیح برگه‌­های امتحانی، پیش­بینی شده است که تصویر برگه‌­های امتحانی در هر شهرستان به صورت برخط درآمده، هر برگه به دو نفر در شهرهایی غیر از شهر محل برگزاری امتحان برای تصحیح ارسال شود. اگر نمره‌­های داده شده توسط آن دو نفر با یکدیگر همخوانی داشته باشند معدل آن دو نمره ملاک خواهد بود. و اگر دو نمره تفاوت معنی‌­داری داشته باشند دوباره به صورت برخط به نفر سوم ارجاع می­شود و معدل سه نمره، نمره نهائی آن ورقه خواهد بود. با این شیوه تا اندازۀ قابل قبولی عدالت آموزشی برقرار خواهد شد.

 6. برای سالهای بعد همین روش برای امتحانهای دهم و یازدهم دبیرستان‌ها تکرار می­شود و در نهایت دانش­‌آموزان در هر نقطه از کشور می­توانند بدون فشار روحی در امتحانات دبیرستان و آزمون سراسری شرکت کرده در صورت شایستگی در دانشگاه‌ها پذیرش شوند.

 7. وزن­های نمرات حاصل از آزمون و امتحانات دبیرستانی، چنان خواهند بود که در نهایت وزن نمرات دروس تخصصی دست کم دو برابر وزن نمرات دروس غیر اختصاصی، در هر رشته دانشگاهی می­‌باشد.

 8. در نهایت امید است که برحسب مصوبه­‌ای از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی آموزش و پرورش، دستورالعمل­‌ها و امکانات مناسب ایجاد و نظارت قابل قبولی پیش­بینی شود و این طرح جالب که چندین سال روی آن کار انجام شده است، به نحو احسن اجرا شود.

مگردیچ تومانیان، رئیس شاخه ریاضی                               محمدمهدی شیخ جباری، رئیس شاخه فیزیک

اعضای شاخه ریاضی فرهنگستان علوم

فایل pdf