عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر گفت: بحث تعطیلی دانشگاه فرهنگیان‌ مطرح نیست بلکه فقط تقاضا داریم فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های دولتی در آموزش و پرورش جذب شوند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، وزیر علوم در نامه‌ای به رهبر انقلاب، خواستار جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در وزارت آموزش و پرورش شد.

جذب دانش‌آموختگان سایر دانشگاه‌ها در وزارت آموزش و پرورش موضوعی بوده که سال‌هاست محل بحث و بررسی صاحب‌نظران است.

هم‌اکنون فارغ از جهت‌گیری‌های سیاسی و در یک روند تخصصی، موضوعی که نیازمند بررسی دقیق کارشناسی است، ضرورت استفاده نظام آموزش و پرورش کشور از فارغ التحصیلان سایر دانشگاه‌ها (البته با گذراندن یک سال آموزش مهارت معلمی در دانشگاه فرهنگیان) به عنوان معلم و پاسخ به این پرسش است که آیا چنین اقدامی به معنای تضعیف دانشگاه فرهنگیان خواهد بود؟

آیا در شرایط موجود که دانشگاه فرهنگیان با کمبودهای جدی در بخش هیئت علمی و زیرساخت‌ها مواجه است، به مشارکت سایر دانشگاه‌ها در تربیت معلم نیازی نیست؟

پیش‌ از این طاهر روشندل اربطانی معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان درباره وضعیت هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه «هیئت علمی‌هایی که مورد تایید وزارت علوم باشند، 820 عدد نیست. تقریبا نصف این هیات علمی‌ها یعنی 400 نفر ممهور به مهر وزارت علوم نشده‌اند و تحت عنوان هیئت علمی داخلی مشغول به فعالیت‌اند»، گفت: «در حال حاضر نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه فرهنگیان یک به 81 است که نامطلوب بوده و با استاندارد‌ها فاصله داریم؛ می‌توان گفت تا سال 1404 حدود 80 درصد از این اساتید نیز بازنشسته می‌شوند!».

در همین رابطه سید منصور واعظ پور رئیس انجمن ریاضی، استاد و عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره جذب فارغ التحصیلان دانشگاه‌های دولتی در وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: دانشجویی که می‌خواهد معلم شود دروس عمومی، تخصصی و حرفه‌ای را طی می‌کند اما دانشجویی که مثلا از دانشگاه امیرکبیر فارغ‌التحصیل می‌شود دروس عمومی و تخصصی را گذرانده است. این دانشجویان دروس تخصصی بسیار بیشتری نسبت به دانشجویان دانشگاه فرهنگیان گذرانده‌اند.

دانشجو معلمان 30 واحد دروس حرفه‌ای می‌گذرانند

وی افزود: دانشجویان سایر دانشگاه‌ها به جای دروس حرفه‌ای دروس تخصصی را گذرانده و دانش تخصصی آن‌ها بسیار بالاتر بوده و تنها کمبود آن‌ها نگذراندن دروس حرفه‌ای است؛ اگر سرفصل رشته آموزش ریاضی دانشگاه فرهنگیان را بررسی کنید 30 واحد دروس حرفه‌ای برای آموزش ریاضی دارند که می‌توان در دوره یک ساله‌ای که توسط دانشگاه فرهنگیان برگزار می‌شود این را به فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها آموزش داد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در سرفصل دروس رشته ریاضی در وزارت علوم، دروس تخصصی بسیار بیشتر است. البته در دانشگاه فرهنگیان هم این‌گونه نیست که تمام دروس مهارتی باشد بلکه 30 واحد دروس مهارتی دارند.

مهارت‌های معلمی را می‌توان در دوره یکساله انتقال داد

واعظ پور ادامه داد: تعداد زیادی از فارغ التحصیلان خوب دانشگاه‌های دولتی به شغل معلمی علاقه‌مند هستند. از زمانی که آموزش و پرورش اعلام کرد تعدادی را از طریق استخدام جذب می‌کند، فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکترا متقاضی معلمی شدند در حالی که از نظر تخصصی مهارت بالاتری دارند و دانشگاه فرهنگیان می‌تواند در دوره یکساله مهارت‌های معلمی را  به آنها آموزش دهد.

رئیس انجمن ریاضی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش برای جذب فارغ التحصیلان دانشگاه‌های دولتی در دو مورد علمی و اخلاقی آن‌ها را گزینش می‌کند، عنوان کرد: با این روش افرادی که صلاحیت لازم را دارند انتخاب می‌شوند.

واعظ پور ادامه داد: جمعیت دانش آموزی کشور در بازه زمانی سالهای 60 تا 70 افزایش یافت و این باعث شد آموزش و پرورش با کمبود معلم مواجه شود بنابراین در آن سال‌ها تعداد زیادی معلم استخدام کردند که هم اکنون و تا سال 1400 دوران بازنشستگی آن‌هاست بنابراین باید معلم جایگزین کنند و این وزارتخانه یکباره با کمبود معلم مواجه شده است.

اساتید سایر دانشگاه‌ها می‌توانند به تربیت معلم کمک کنند

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: وقتی این تعداد معلم جایگزین شد مجدد تا 30 سال از آن‌ها استفاده می‌شود و دیگر به اندازه بازه زمانی فعلی به معلم نیاز نیست بنابراین در یک شرایط خاص نیاز به تعداد زیادی معلم است و این همه هزینه برای توسعه دانشگاه فرهنگیان برای یک مقطع کوتاه شاید چندان منطقی نباشد از سوی دیگر اساتید بسیار خوبی در دانشگاه امیرکبیر، خوارزمی و سایر دانشگاه‌ها وجود دارند که می‌توانند در بحث تربیت معلم کمک کنند.

طرح‌هایی برای کمک به دانشگاه فرهنگیان که توجهی به آن نشد

وی با اشاره به اینکه دانشگاه فرهنگیان به شدت با کمبود هیئت علمی مواجه است، متذکر شد: در گذشته طرح 2+2 برای کمک به این دانشگاه مطرح شد که در هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان نیز مصوب شد، طبق این طرح افراد دو سال در دانشگاه‌های دولتی دروس عمومی و تخصصی را گذرانده  و دو سال در دانشگاه فرهنگیان نیز مهارت‌های معلمی را فرا می‌گیرند یا طرح 1+3 پیشنهاد شد تا افراد سه سال در دانشگاه‌های دولتی دروس عمومی و تخصصی را بگذرانند و یک سال در دانشگاه فرهنگیان دروس مهارتی را طی کنند اما متاسفانه مسئولان دانشگاه فرهنگیان اعتقادی به اجرای آن ندارند.

تحقیقی که هیچ‌وقت منتشر نشد!

واعظ پور افزود: مسئولان دانشگاه فرهنگیان می‌گویند تحقیق کردیم دانشجو معلمان موفق‌تر هستند، بارها درخواست کردیم این تحقیقات را به ما ارائه بدهند تا مشاهده کنیم اما هیچ چیزی ارائه نکردند؛ باید منافع ملی را در نظر بگیریم، هم اکنون در اغلب کشورها کالج‌های آموزش معلمی وجود دارد و افراد متخصص در رشته ریاضی،  فیزیک و… که به شغل معلمی علاقه دارند را جذب کرده و مهارت معلمی را آموزش می‌دهند.

بحث تعطیلی و تضعیف دانشگاه فرهنگیان مطرح نیست

وی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان بحث تعطیلی یا تضعیف دانشگاه فرهنگیان مطرح نیست، متذکر شد: فقط می‌گوییم فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های دولتی را در مقطع کارشناسی تا دکترا جذب کرده و در دانشگاه فرهنگیان مهارت معلمی را به آن‌ها آموزش دهید.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: هم‌اکنون معلمان به دانش‌افزایی نیاز دارند و دومین رسالت دانشگاه فرهنگیان می‌تواند در این حوزه باشد تا به برگزاری دوره‌های دانش‌افزایی معلمان متمرکز شود.